rejestracja online

Pielęgnacja skóry atopowej

W pielęgnacji skóry atopowej warto zwrócić uwag? na kąpiel z zastosowaniem odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających, jak też na środki kosmetyczne aplikowane bezpośrednio po kąpieli oraz wielokrotnie w ciągu dnia, zależnie od stanu klinicznego pacjenta. Dobór odpowiedniej linii kosmetyków nie jest łatwy, zważywszy na fakt, że skóra atopowa charakteryzuje się wybitną skłonnością do odczynów kontaktowych typu alergicznego oraz niealergicznego i nawet preparaty przeznaczone do pielęgnacji takiej skóry mogą powodować zaostrzenie jej stanu zapalnego. Wybór odpowiednich preparatów zależeć będzie zatem od indywidualnej reaktywności skóry chorego i praktycznie nie ma idealnej, najbezpieczniejszej linii kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej.

Kolejną cechą skóry chorego na AZS jest jej wyraźna skłonność do nadkażeń, m.in. bakteryjnych, dlatego w wybranych przypadkach klinicznych warto okresowo stosować preparaty kosmetyczne zawierające dodatkowo środki przeciwbakteryjne.

Czy posiadaczki skóry wrażliwej muszą zrezygnować z zabiegów kosmetycznych?

Skóra atopowa jest niezwykle kłopotliwa w pielęgnacji, jednak delikatne zabiegi kosmetyczne wykonane przez profesjonalistów nie powinny zaszkodzić. Wskazane są przede wszystkim terapie odżywcze, dotleniające, nawilżające i ujędrniające. Substancje nakładane w postaci serum lub ampułek mogą poprawić stan przesuszonej skóry. Zabiegi złuszczające mogą być wykonywane przy zastosowaniu środków na bazie kwasów owocowych.


Pamiętajmy!
Nie wykonujmy zabiegów dla twarzy podczas wysiewu opryszczki wargowej.